Bize Ulaşın

(+90) 224 334 14 07

E-Mail

info@progenelektrik.com

Koruma Rölesi Testi ve Ayarlama

Koruma Rölesi Testi

Kaçak akım, elektrik tesisatında oluşan bir sorundur ve genellikle toprak hattı direncinin yüksek olmasından veya toprak hattına bağlı olan kablonun başka bir yere temas etmesinden kaynaklanır. Bu durum insan hayatı için ciddi bir tehlike oluşturur ve bir an önce çözülmelidir. Çünkü kaçak akımın 30 mA’nın üzerine çıkması geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Neredeyse her cihaz ve makine kendi içinde kaçak akım oluşturabilir. Bu nedenle, otomatik ayırma işlemi gerçekleşebilmesi için aşırı akım korumasına ek olarak toprak arızası veya artık akım koruması sağlanmalıdır. Bu sistem, aşırı akım korumasının altındaki toprak arızası akımlarının ürünlerde ve donanımlarda açabileceği hasar ve zararları en aza indirmek için gereklidir.

Toprak arızası veya artık akım koruma cihazlarının ayarları yapılırken, donanımın doğru çalışmasıyla uyumlu olacak şekilde ve mümkün olduğunca düşük bir seviyede tutulmalıdır. Bu şekilde, sistem verimli bir şekilde çalışırken, cihazların hasar görmesi veya zarar görmesi riski azaltılmış olur. Bu önlemler, elektrik tesisatıyla ilgili yaşanabilecek olası tehlikeleri en aza indirgemek için oldukça önemlidir.

Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi Neden Yapılır?

Kaçak akım rölesi fonksiyon testi, kaçak akım rölesinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yapılan bir testtir. Bu test, elektrik tesisatında meydana gelebilecek kaçak akımlarının tespit edilmesi ve mümkün olan en kısa sürede müdahale edilerek olası hasarların önlenebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Kaçak akım rölesinin doğru çalışması, elektrik tesisatındaki kaçak akımlarının hızlı bir şekilde algılanmasını ve güvenliğin sağlanmasını mümkün kılar. Eğer kaçak akım rölesi doğru çalışmıyorsa, elektrik tesisatında meydana gelen bir kaçak akım durumunda alarm veremeyebilir veya koruma sağlayamayabilir. Bu da insan hayatı ve maddi hasar açısından ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kaçak akım rölesi fonksiyon testi, düzenli aralıklarla yapılması gereken bir testtir. Test sırasında, rölenin doğru şekilde algılama yaptığından emin olunur. Test sonucunda herhangi bir hata veya arıza tespit edilirse, gerekli önlemler alınarak müdahale edilir ve sorun giderilir. Bu sayede, elektrik tesisatının güvenliği sağlanmış olur ve olası kazaların önüne geçilmiş olur.

Çevreye Duyarlı
Rekabetçi Fiyatlar
7/24 Teknik Destek
Uzman Kadro
Eşsiz Mühendislik

Progen Elektrik